Events 

For future events please submit details here for listings on this site.

Beef 2018 Results

Sale Date:
06-05-2018
Location:
Gracemere Saleyards
Rockhampton

 

Sale Information

   

Beef 2018 Competition Results
 
Calf Females
Calf Female - 6 months and under 9 months
1st - Jamar Pandora (AI) (P)
Exhibited by: A & L Prentice Pty Ltd, Emerald Qld
 
2nd - Mondamaree Nakitta
Exhibited by: D & D Schwerin, Allora Qld
 
3rd - Riverslea Nikki (P)
Exhibited by: Riverslea Group, Inverell NSW
 
Calf Female - 9 months and under 12 months
1st -Santa Hat Nancy
Exhibited by: Hatton & Sons, Eidsvold, Qld
 
Calf Female - 12 months and under 15 months
1st - Cardona Cherry Ripe R176
Exhibited by: Atkinson Family Trust, Blackwater Qld
 
2nd - Santa Hat Nova
Exhibited by: Hatton & Sons, Eidsvold, Qld
 
3rd - Bunda Neve N73
Exhibited by: Sharpe Pastoral Pty Ltd, Goondiwindi Qld
 
4th - Waco Nelly N601
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
Calf Female Champion: Jamar Pandora (AI) (P)
Reserve Calf Female Champion: Cardona Cherry Ripe R176
 
Junior Females
Heifer - 15 months and under 17 months
1st - Diamond H Unique
Exhibited by: R, C & S Hatton, Chinchilla Qld
 
2nd - Glenn Oaks Nigella  N98 (P)
Exhibited by: SG & WJ Ferguson Family Trust, Nobby Qld
 
3rd - Dangarfield Amber (P) (ET) (AI)
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
4th - Dangarfield Ariel (P) (ET) (AI)
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
5th - Bunda Niece N05
Exhibited by: Sharpe Pastoral Pty Ltd, Goondiwindi Qld
 
Heifer - 17 months and under 19 months
1st - Yulgilbar Mississipi M075 (P)
Exhibited by: Yulgilbar Pastoral Co., Baryulgil NSW
 
2nd - Cree Nikita N083 (P)
Exhibited by: Cree Pastoral Co., Thangool Qld
 
3rd - Nioa Kimberly M10 (P)
Exhibited by: Rob Nioa, Allora Qld
 
4th - Riverslea Milly (P)
Exhibited by: Riverslea Group, Inverell NSW
 
5th - Gyranda Norway N557
Exhibited by: Gyranda Pastoral Co., Theodore Qld
 
6th - Nioa Ultra M05 (P)
Exhibited by: Rob Nioa, Allora Qld
 
Heifer - 19 months and under 21 months
1st - Waco Nikita N267
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
2nd - Murgona Kleopatra (P)
Exhibited by: D & K Phillips, Wandoan Qld
 
3rd - Rosehill Nina (ET) (P)
Exhibited by: JA & RA McCarthy, Clifton Qld
 
4th - Jamar Nikki Minaj (AI) (P)
Exhibited by: A & L Prentice Pty Ltd, Emerald Qld
 
5th - Waco Nova N291 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
6th - Gyranda Nightshade N237 (P)
Exhibited by: Gyranda Pastoral Co., Theodore Qld
 
Junior Female Champion: Yulgilbar Mississipi M075 (P)
Reserve Junior Female Champion: Waco Nikita N267
 
Senior Females
Cow - 24 months and under 30 months
1st - Rosehill Matilda M18 (P)
Exhibited by: JA & RA McCarthy, Clifton Qld
 
2nd - Dangarfield Zoe (P) (ET) (AI)
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
3rd - Glenn Oaks Macey M32 (P)
Exhibited by: Rob Nioa, Allora Qld
 
Cow - 30 months and under 36 months
1st - Goolagong Lucy L103 (AI) (P)
Exhibited by: Rob Nioa, Allora Qld
 
2nd - Cree Matilda M055
Exhibited by: Cree Pastoral Co., Thangool Qld
 
3rd - Goolagong Lassie L71 (AI) (ET)
Exhibited by: HB Rural Pty Ltd, Warnertown SA 
 
4th - Cardona Glitter Q82
Exhibited by: Atkinson Family Trust, Blackwater Qld
 
Cow - 36 months and under 38 months
1st - Murgona Impress (P)
Exhibited by: D & K Phillips, Wandoan Qld
 
2nd - Waco Frankie L247 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
3rd - Diamond H Sassy S8 (P)
Exhibited by: R, C & S Hatton, Chinchilla Qld
 
Senior Female Champion: Murgona Impress (P)
Reserve Senior Female Champion: Rosehill Matilda M18 (P)
 
GRAND CHAMPION FEMALE: Murgona Impress (P)
 
Calf  Males
Calf Male - Bull 6 months and under 9 months
1st - Murgona Lawyer (P)
Exhibited by: D & K Phillips, Wandoan Qld
 
2nd - Jamar Preview (AI) (P)
Exhibited by: A & L Prentice Pty Ltd, Emerald Qld
 
3rd - Riverslea Northern Star (P)
Exhibited by: Riverslea Group, Inverell NSW
 
Calf Male - Bull 9 months and under 12 months
1st - Cree Phoenix P150 (P)
Exhibited by: Cree Pastoral Co., Thangool Qld
 
2nd - Cree Pancho P144 (P)
Exhibited by: Cree Pastoral Co., Thangool Qld
 
3rd - Rosehill Paul (AI)
Exhibited by: JA & RA McCarthy, Clifton Qld
 
Calf Male - 12 months and under 15 months
1st - Cardona Rio Grande (P)
Exhibited by: Atkinson Family Trust, Blackwater Qld
 
2nd - Canowindra Raffa R115 (P)
Exhibited by: JD & JK Wolff, Emerald Qld
 
3rd - Rosehill Norman 31 (ET) (AI) (P)
Exhibited by: JA & RA McCarthy, Clifton Qld
 
4th - Waco Nelson N384 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
5th - Mondamaree Nigel
Exhibited by: D & D Schwerin, Allora Qld
 
Calf Male Champion: Cardona Rio Grande (P)
Reserve Male Champion: Murgona Lawyer (P)
 
Junior Males 
Bull - 15 months and under 17 months
 
1st - Waco Napoleon N80 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
2nd - Dunlop Starlight
Exhibited by: Dunlop Cattle Co., Proston Qld
 
3rd - Waco Nemo N236 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
4th - Diamond H U-Betcha
Exhibited by: R, C & S Hatton, Chinchilla Qld
 
5th - Canowindra Rancher R95 (P)
Exhibited by: JD & JK Wolff, Emerald Qld
 
6th - Goolagong N212 (ET) (AI) (P)
Exhibited by: HB Rural Pty Ltd, Warnertown SA 
 
Bull - 17 months and under 19 months
1st - Waco Nitro N54 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
2nd - Wave Hill Molton (PS)
Exhibited by: SG & WJ Ferguson Family Trust, Nobby Qld
 
3rd - Dunlop Sinbad (P)
Exhibited by: Dunlop Cattle Co., Proston Qld
 
4th - Moongana Legend
Exhibited by: C & D Gauld, Drillham Qld
 
5th -Dangarfield Artesian
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
6th - Yulgilbar Montanna M056 (P)
Exhibited by: Yulgilbar Pastoral Co., Baryulgil NSW
 
Bull - 19 months and under 21 months
1st - Jamally Nightrider N70 (P)
Exhibited by: Jamally Cattle Co., Taroom Qld
 
2nd - Rosehill Nigel N28 (ET) (P)
Exhibited by: JA & RA McCarthy, Clifton Qld
 
3rd - Dangarfield Alcatraz (P)
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
4th - Moongana Longitude
Exhibited by: C & D Gauld, Drillham Qld
 
5th - Munnabah Legacy 1174 (P)
Exhibited by: Munna Pastoral Co., Coolah NSW
 
6th - Cardona Rayban
Exhibited by: Atkinson Family Trust, Blackwater Qld
 
Junior Male Champion: Waco Napoleon N80 (P)
Reserve Junior Male Champion: Jamally Nightrider N70 (P)
 
Senior Males
Bull - 21 months and under 24 months
1st - Dangarfield Zeus (PS) (ET) (AI)
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
2nd - Moongana Lawman
Exhibited by: C & D Gauld, Drillham Qld
 
3rd - Hardigreen Park Universe M18 (P)
Exhibited by: Hardigreen Park Stud, Wallabadah NSW
 
4th - Diamond H Tommahawk (P)
Exhibited by: R, C & S Hatton, Chinchilla Qld
 
5th - Gyranda Neptune N230 (P) (AI)
Exhibited by: Gyranda Pastoral Co., Theodore Qld
 
Bull - 24 months and under 30 months
1st - Waco Massai M384 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
2nd - Waco Mustang M170 (P)
Exhibited by: David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld
 
3rd - Cree Mantuan M230 (P)
Exhibited by: Cree Pastoral Co., Thangool Qld
 
4th - Dangarfield Zinger (P) (ET) (AI)
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
5th - Cardona Quebec (P)
Exhibited by: Atkinson Family Trust, Blackwater Qld
 
6th - Rosehill Legand L15 (ET) (AI)
Exhibited by: JA & RA McCarthy, Clifton Qld
 
Bull - 30 months and under 36 months
1st - Dangarfield Zulu Z175
Exhibited by: Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
 
2nd - Yulgilbar Lieutenant L68 (P)
Exhibited by: Yulgilbar Pastoral Co., Baryulgil NSW
 
3rd - Diamond H Thunderstruck
Exhibited by: R, C & S Hatton, Chinchilla Qld
 
4th - Santa Hat Magic Mike
Exhibited by: Hatton & Sons, Eidsvold, Qld
 
6th - Gyranda Monto M272 (P)
Exhibited by: Gyranda Pastoral Co., Theodore Qld
 
Senior Male Champion: Waco Massai M384 (P)
Reserve Senior Male Champion: Dangarfield Zulu
 
GRAND CHAMPION MALE:  Waco Massai M384 (P)
 
GROUP CLASS WINNERS
Exhibitors Group
1st - David Bassingthwaighte & Family, Mungallala Qld 
2nd - Dangarfield Cattle Co., Taroom Qld
3rd - JA & RA McCarthy, Clifton Qld
4th - Cree Pastoral Co., Thangool Qld
5th - Yulgilbar Pastoral Co., Baryulgil NSW
 
Sire's Progeny Stakes
1st - JA & RA McCarthy, Clifton Qld
2nd - Cree Pastoral Co., Thangool Qld
3rd - Yulgilbar Pastoral Co., Baryulgil NSW
4th - D & K Phillips, Wandoan Qld
5th - Gyranda Pastoral Co., Theodore Qld
6th - Rob Nioa, Allora Qld
 
Dam's Progeny Stakes
1st - Cree Pastoral Co., Thangool Qld
2nd - JA & RA McCarthy, Clifton Qld